Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi
Po vašoj želji..

Ko je trenutno na forumu
Imamo 2 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 2 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 62 dana Novembar 9th 2024, 21:33
Zadnje teme
» Ja
Srpska mitologija EmptyNovembar 10th 2018, 21:49 od Sheprtlja

» Koliko vam je stalo do seksa?
Srpska mitologija EmptyAvgust 28th 2016, 21:31 od max_spy

» Šta trenutno slušate?
Srpska mitologija EmptyMaj 8th 2016, 20:16 od max_spy

» Predstavite se
Srpska mitologija EmptyNovembar 8th 2015, 15:17 od max_spy

» Pesma koja vas podseća na nekoga
Srpska mitologija EmptySeptembar 20th 2015, 13:34 od max_spy

» Ocenite avatar osobe iznad vas..
Srpska mitologija EmptyJuli 22nd 2015, 19:33 od max_spy

» Kaladont
Srpska mitologija EmptyApril 14th 2015, 13:41 od promaja

» Poručite nešto našim gostima
Srpska mitologija EmptyApril 14th 2015, 13:31 od promaja

» Pogodite ko će pisati posle vas
Srpska mitologija EmptyApril 14th 2015, 13:28 od promaja

Naj bolji poslanici
Neuhvatljiva (12661)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
zana (5038)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
Sheprtlja (3651)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
blesawa_ (3456)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
BiljaM (3451)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
Sanj@lica (2049)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
dunda (1735)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
*So Different* (1692)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
Bludni Sin (411)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
promaja (363)
Srpska mitologija I_vote_lcapSrpska mitologija I_voting_barSrpska mitologija I_vote_rcap 
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga

 

 Srpska mitologija

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
zana
VIP
VIP
zana


Ženski Blizanci Broj poruka : 5038
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 60
Lokacija : Beograd

Srpska mitologija Empty
PočaljiNaslov: Srpska mitologija   Srpska mitologija EmptyJanuar 28th 2011, 11:53

Stara slovenska vera označava narodnu religiju i mitologiju Starih Slovena čiji koreni sežu u III milenijum pre naše ere[1] i koja je postojala sve do pokrštavanja Slovena u srednjem veku.

Slovensku mitologiju je, na osnovu danas raspoloživih izvora, teško rekonstruisati u celosti[2]. Smatra se da je verovanje u život posle smrti bilo zajedničko svim Slovenima.[3] Najznačajnija božanstva su Perun, Svetovid, Svarog i Dabog, ali je nemoguće, sa sigurnošću, zaključiti ko je bio vrhovni bog slovenskog panteona[4]. Postojanje svetih kipova, odnosno kumira, među kojima je najpoznatiji Zbručki stub, je potvrđeno na celokupnom slovenskom prostoru[5][6], ali njihov oblik, izgled i materijal izrade variraju od podneblja do podneblja. Usled različitih istorijskih prilika, verovanja Starih Slovena su se zasebno razvijala, zbog čega se danas obično prikazuju i izučavaju prema podeli slovenskih naroda na Južne, Istočne, Zapadne i danas skoro isčezle Polabske Slovene (Lužički Srbi).

Osnovni izvori za rekonstrukciju verovanja Starih Slovena su uglavnom prema slovenskom mnogoboštvu negativno nastrojene[2], hrišćanske hronike, zatim narodna verovanja i arheološka građa, ali je na osnovu njih nemoguće utvrditi kako funkcije nekih božanstava, tako i postojanje rodbinskih veza među njima[2] ili slovenskog kosmogonijskog mita.

Danas se među Slovenima javljaju neopaganske verske organizacije, koje svoja verovanja baziraju na sopstvenim tumačenjima i dopunama oskudnih izvora o veri Starih Slovena, mahom naučno sporne[7] Velesove knjige[8]. Iako uglavnom propagiraju povratak prirodi, panslavizam i versku toleranciju, među njima ima i onih koji predstavljaju agresivne desničarske grupe koje zagovaraju nacističku filozofiju krvi i tla[8
Nazad na vrh Ići dole
BiljaM
Moderator
Moderator
BiljaM


Ženski Broj poruka : 3451
Datum upisa : 30.07.2010
Lokacija : Tu negde

Srpska mitologija Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpska mitologija   Srpska mitologija EmptyJanuar 30th 2011, 01:58

Ime Sloven i Srbin


Док се Тацит колебао да ли да Србе, односно Словене,
доведе у везу са иранским номадским племенима под именом Сармати, или са Германима, дајући првенство Германима, сасвим је извесно да је Птоломеј Словене ''сместио'' источно од Висле у Венетској области, близу Карпата. На сличан начин је у 6. веку византијски историчар Јорданес идентификовао Венете са Словенима. Према чешком археологу Вани, из свега овога може се извести несумњив закључак да су антички Венети у ствари народ који је касније прозван ''Словенима''. Потешкоћа је само у томе што име ''Венети'' није словенско, већ је пре келстско: ''vidos'' = ''бео'', односно протоиндогерманско ''ven'd''. Споменућемо још једном да Вана, који иначе консултује оригинална дела Птоломеја и Плинија, Јорданеса, ниједном речи не експлицира тако очит закључак да се у овим историјско-географским делима, чији писци нису словенског порекла, директно указује на присуство имена ''Серби'' или ''Сирби''. Због те чињенице отвара се важно питање о историјском значају и присуству Срба, као и самог имена ''Срби'', у Европи.
Овде ћу само скренути пажњу на покушаје словенских филолога из 19. века, да на историјски објективнији начин проговоре о овом проблему. Тако је на пример са филолошко-митолошког становишта Колар упозорио на
могућни семантички идентитет следећих термина: Slaw = Wand = Serb. Овај његов покушај не само да је по себи интересантан, већ је необично важан и са становишта словенске митологије. Његова је основна теза да је божанство Slawa идентично са индијском богињим ватре Suaha или Agnai (ohen, огањ = ватра). И Колар скреће пажњу да се поменути термин често појављује у словенском личном имену, а затим додаје како старе руске религиозно-историјске песме неретко имају рефрен: Slawa. Према Колару ''Slawa'' значи Слава, Част, Цена, чије би изворно значење било: ''Светло'', ''Ватра'', ''Сјај''. Дакле, израз Slawen изворно би могао значити уважавање светла и ватре! Оно што на санскритском значи Suaha, исти смисао има и израз Vand, тј. ''Слава'', ''Похвала'', ''Част'', ''Цена'', ''Величање'', 'Узношење'' (упор. Hanush, I.J. 1842: 38-39 и д). Из свега произлази да би име ''Спорен'', према Прокопију, односно der Soraben, према немачком језику, или die Serben - ''Сербен'', било словенско, домаће, урођено, и код самих Словена уобичајено. Према овим упоредним анализама, речи: Wandi или Wendi, односно Anti, изворно би означавале људе ''испуњене Славом''.
Према резултатима новијих истраживања древне индијске
митологије, Индусима су три на први поглед различита имена означавала исти појам. Наиме, ''Брама'' је симболизовао космичко Светло уопште, дакле,
апстрактни појам Ватре, док је ''Шива'' представљао светло самога Сунца,
и на крају је ''Агни'', који је означавао земаљски огањ коме се на дар приносила управо ''жртвена ватра''. У сва три случаја реч је о једном и истом божанству светла у различитим формама и ступњевима космичке еманације.
Индијски израз Suria, који значи Сунце, а тако мисли и Ј. Хануш, кореспондира са терминима Sura, Surab, Surbi, Serbi и Srbi. Према истраживањима Бопа и Вајзеа, израз Svar на санскриту означава светло или небески свод. Тек би таквим објашњењем Прокопијев израз ''Spori'' могао да се заменим термином ''Sorabi'' како би добио адекватније значење. Према томе, израз Srbi управо значи поштовање светла и сунца (Bopp, Gramatik. стр. 47,37). Из наведених премиса могло би се тек објаснити ''због чега се сви Словени зову Срби (Serben), будући да су били поштоваоци Сунца и Светла''.


Видимо, дакле, да се у словенској науци ни до данас није
сасвим расправило питање порекла и значења имена ''Словени'' (Slawe). Одговори се, према Ханушу, крећу од тога да би реч могла кореспондирати са термином Slowianin и Slowan, до покушаја његовог извођења из Slawianin, Slaw. Поједини аутори, речено је, сматрају да је у корену речи Slowo. Али, ако ствари тако стоје, питање је шта термин ''слово'' означава: да ли је то ''реч'', ''говор''? Или би име Slawa значило slawny, као на пример slowutny: чувен, славан'' (Hanussch 1942: 36)? У раду Slawa Bohyn, како смо показали, Колар је изнео став да се овде ради о истоветном значењу трију термина: Slaw = Wand = Serb. Иако су неке од основних теза у овоме главном Коларовом делу спорне, он је, нема сумње, у једној ствари у праву: када напомиње да су у старом веку ''народ и религија на такав начин међусобно
стопљени'' да су поседовали ''једно и исто име''. На основу тога је закључио како би то исто могло важити и за Словене. Наиме, да се и њихово ''име'' мора довести у везу са именом одређеног божанства. О консеквенцијама овог, иначе привхатљивог закључка, постоје бројни проблеми. аиме, он каже следеће: као што су Брамани названи по богу Брами, Теути по Теут, Скандинавци по Сканду, ''тако су и Словени своје порекло задржали од богиње Slawa (индијска богиња ватре Suaha)'' (Kollar 1839: 58,66). У овом мишљењу Колар није нимало усамљен.
Да и сами понешто приметимо о спорном питању порекла.
Јужни Словени, значи и Срби, према устаљеном мишљењу официјене српске ''историјске науке'', дошли су на Балкан у 6. веку1, у доба већ подељеног Римског царства на Западно и Источно (395), када је Јустинијан (527-565) стабилизовао мприлике, али и водио сталне борбе а Аварима и Словенима који су прелазећи Дунав упадали на Балкан, пустошећи и пљачкајући на простору Источног царства од Цариграда до Далмације. У тој словенској најезди били су и Срби. Према византијском цару и хроничару Константину 7. Порфирогениту (10. век н.е.), византијски цар Ираклије
(610-641) дозволио је Словенима, који су долазили из закарпатских предела, да се - после 626. године - настане око Солуна. По Србима се ова област и данас још назива Сервија. Потом су се Срби повлачили на север - према свом данашњем станишту. Намера је Византинаца била да их Срби
штите од ечстих упада Авара. Први српски архонти, кнежеви, за које се зна, звали су се Вишеслав, Радослав, Властимир и Просигој. Сматра се да су Срби на Балкану затекли Илире - западно, и Трачане - источно од Велике Мораве. У доба Римског царства (које је пропало 476. године) простор данашње Србије и Македоније назван је провинцијом Горња Мезија.
Када су Авари нестали са историјске сцене, после пораза
код Цариграда 626, Срби су једини остали на овим просторима, које византијски извори именују као Склавиније. За историјско-политичку судбину Срба од значаја је податак да су Протобугари - преци Бугара, номади и коњаници, прешли Дунав 680, настанивши се између Дунава и планине Балкан, водећи сталне борбе са Византинцима и Србима. О ратничким својствима Јужних Словена, односно Срба, према византијском писцу Прокопију Цезарецу остало је записано да су ''једноставног изгледа'', ''веома високи и врло снажни'',
због чега ће ''бити убрзо веома цењени, на широком простору''. И Константин Jиречек указује на ова ратничка својства Словена, дакле и Срба. ''Јужни Словени волели су више ратовање него трговину'', због чега су ''у очима суседа важили Срби као ратоборан и храбар народ'' (Јиречек 1978: 85, 304). ''У тешким војним походима на њих су рачунали стратези кад је требало удружити лукавство и физичку снагу'' (Конт 1989: 108-109).

Име и порекло. Овде ћу се осврнути на неке већ поменуте резултате истраживања до 1842. године, од када се, углавном, није много одмакло у дешифровању порекла имена Словен, као ни имена ''српског'' народа. До скора је била одомаћена мисао преузета из западне науке, према којој се етимологија речи ''Словен'' изводи према средњовековној латинској рече sclavus = ''роб'', и која настаје од термина:
sclavus - sklavus = Славен, Словен. Надаље, облик sklavus потиче из византијско-грчког, из кога настаје израз Склавени, којим су Византинци називали Словене од 6. века. Једном речи, у средњем веку се мислило да су Словени ''робови''. Номинално, први пут се појам ''Срби'' јавља у писаном документу 822. године у франачким аналима које приписују Ајнхарду. ''Сораби, народ за који се приповеда да заузима велики део Далмације.''2

Име Срби. Видели смо да се у западној историјској науци одомаћила предрасуда, да термин ''Словен'' значи ''роб''. Када је реч о термину ''Срби'', и данас се још могу срести бројни топоними на просторима које су настањивали Срби пре доласка на Балкан, пре свега у данашњој Пољској, Чешкој и Немачкој и, нешто касније, у Грчкој. На слици 10 виде се, поред осталог, и топоними са основом ''срб'' на простору између Лабе и Одре од 6. до 15. века (Sarbice, Sarbin, Serbino, Serpov, Sorbici, Sorby, Srpčeviti, Sarmoty, Spornica, Zerbiste). Занимљиво је да је име ''Срб'' у Лици постојало пре званичног досељавања садашњег српског становништва. Претпоставља се да су Срби на путу према
садашњем станишту кренули из Пољске , тзв. ''Беле Србије'', запосевши најпре подручје северно од Карпата. И на овом простору постоји знатан број термина који садрже ''српско'' присуство: Serbow, Serbia, Szarbia, Sarbice, Sarby, Sarbiewo, Sarbinowo, Sarbsko.

На територији некадашње Источне Немачке налазе се и данас још ЛУЖИЧКИ СРБИ, под именом СОРБИ или SERBSKI LUD - преци Срба. Западна историографија, и уопште хуманистичка наука, патија је од бројних предрасуда према Словенима, настојећи да деградира не само име словенског
народа већ и њихова карактерна својства, одређујући Словене варварским народом. Основном тезом западне науке о ''скорашњем'' присуству Словена на европском простору имплицитно се настајала афирмисати расна и староседелачка супериорност пре свега оних народа, Германа и Романа, који су, наводно, аутентични баштиници грчке и римске цивилизације. Тако је, на пример, Виктор Иго веровао да је ''светски дух'' после Римљана скренуо према романским народима, док је Хегел, минимизирајући романски допринос, преусмерио кретање тог духа према германском народу, сматрајући при томе Словене за неисторијски народ. Фридрих Енгелс је прихватио ову Хегелову предрасуду о ''неисторичним'' Словенима и даље је развио.
Nazad na vrh Ići dole
zana
VIP
VIP
zana


Ženski Blizanci Broj poruka : 5038
Datum upisa : 04.01.2011
Godina : 60
Lokacija : Beograd

Srpska mitologija Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpska mitologija   Srpska mitologija EmptyFebruar 2nd 2011, 11:45

Виле – У јужнословенској митологији женска натприродна бића, наклоњена људима. Замишљане су као изузетно лепе девојке златних коса и са крилима, одевене у дуге, прозрачне хаљине и наоружане стрелама. Оне живе далеко од људи, по планинама (планинкиње, загоркиње), покрај вода (водаркиње, бродаркиње) или у облацима (облакиње). Веровало се да се рађају из росе, неког цвећа, кад пада киша и греје сунце и кад се на небу појављује дуга. Своје дворце, изузетне лепоте и раскоши, граде на облацима.

Могу се преображавати у различите животиње, првенствено у лабуда, сокола, коња или вука. Често јашу на коњу или јелену, одлазе у лов, а још чешће играју у колу. Заљубљују се у јунаке, које помажу и саветима и делима, а каткад су њихове посестриме (нпр. Марко Краљевић и вила Равиојла). Наклоњене су и девојкама, које од њих многу измолити лепоту или заштиту. Виле особито вешто видају ране задобијене у бојевима, и то различитим биљем. Располажу и способношћу прорицања.

Виле тешко праштају увреде и својим стрелама или погледом усмрћују оне који их повреде. Потчињавају се само онима којима пође за руком да им отму одећу, а ако им неко одузме крила, преображавају се у обичне жене.

Могу имати козје, коњске или магареће ноге.

Врло често помињу се у десетерачким народним песмама или у народним причама. По народним предањима и веровањима имају дуге расплетене косе и окупљају се на изворима река и језерима, где голе играју коло у води.

У топономистици Србије и Црне Горе има доста места с именом вила, нпр. Вилин извор на планини Кому, Вилине воде у Београду...

Њима се сличне русалке, у ствари утопљенице или некрштена деца, преображена у девојке са дугом распуштеном зеленом косом, мада се у појединим крајевима верује да су и виле душе несретно умрлих девојака. Док су код северних Руса ружне и наге, спремне да одвуку под воду сваког ко им се приближи, русалке које настањују Дњепар и Дунав имају заносан изглед и својом песмом зачаравају пролазнике. Посебно су опасне у недељи русалки (недеља која следи после Тројица), јер оне тада излазе из воде, јуре по пољима, пењу се на дрвеће и играју на пропланцима
Nazad na vrh Ići dole
Metalostrugar

Metalostrugar


Muški Broj poruka : 6
Datum upisa : 23.12.2011

Srpska mitologija Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpska mitologija   Srpska mitologija EmptyDecembar 25th 2011, 02:08

ma bre ja razumem vasu dobru nameru, ali ovo ima neku formu PolitikinogZabavnika. Potpuno je nenaucno napisano, lici na turisticki vodic, jedna ekstremno kompleksna i nenormalno zanimljiva oblast je de facto 'ushtrojena'. za pocetak, kakva crna srpska mitologija kada su se srbi razvili iz ostataka slovena, srbi i hrvati doneli na balkan svoja originalna imena, za hrvate je dokazano da im je ime persijsko (hrvat - planinatz). meni bi bilo mnogo pametnija da se ovde povede rec o vezama izmedju naroda i grupa naroda koji su zajedno ziveli....npr bozanstvo Dijana, bozanstvo Zeus, latinska rec Deus, iskrivljeni izgovor Dzeus, moderna albanska rec Zana (od Dziana) i slicno....mnoge reci za koje nismo ni svesni da su u nekoj vezi u stvari su reci istog korena...srbin kaze vampir, albanac djakpir (krv i piti), sanksrit ima ekvivalent Upir...itd. Hocu samo da kazem --- to sto su oko 19. veka ljudi poceli da kapiraju pojmove 'Srbin, Hrvat, nemac, amerikanac' na drugaciji nacin nego ranije, ne znaci da to ikome daje za pravo da svojata nesto sto je internacionalno. Evo dobrog primera - Srbija,Hrvatska, Bosna, Crna Gora, cak i budale po Subotici (Bunjevacki jezik) pokusavaju da od srpskohrvatskog naprave posebne jezike jer se medjusobno ne vole (cak ni Hrvati ni Bunjevci). Sada, sirom Atlantika i Pacifika, nema nijedne budale koja ce ikad pokusati da od spanskog jezika napravi kubanski ili portorikanski jezik. Al' kod nas to izgleda dobro prolazi, ta varijanta podela i svojatanja. Nije mi namera da zvucim arogantno ili srbocetnicki ili srbofobno, ali NE POSTOJI SRPSKA MITOLOGIJA. Ko sto ne postoji hrvatski jezik ili ko sto ne postoji Bosnjacki DNK. Prosto, to su price za neupucene ljude. Ko sto po nasim selima ljudi misle da SPC i Vatikan nisu 90 posto jedna ista vera (sa 10 posto razlika) koja je 11 vekova bila jedna te ista organizacija. Ma slicno je i pod drugim krajevima, Albanci forsiraju tezu da je danasnje KosovoMetohija ilirska zemlja. Pocetkom 20.veka postojale su 2 teorije, po jednoj je tracanska zemlja, po drugoj je ilirska zemlja. Danas niko ni ne spominje ovu prvu teoriju. Kad se umesa nestrucnost i politika u bilo sta, dobijes blagi uzas. Pa setimo se samo Djordana Bruna i slicnih ljudi, poubijani ni zbog cega. Cak je i Dositej (kad je donosio krompir u Srbiju) imao problema kako da dobije dozvolu SPC da se sadi krompir jer ga ljudi nisu prihvatali
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Srpska mitologija Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpska mitologija   Srpska mitologija Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Srpska mitologija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Japanska mitologija
» Mitologija
» Keltska mitologija
» ZULU mitologija
» Grchka mitologija

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Vežbe za mozak :: Mitologija-
Skoči na: